TURISTIKA PŘÍCHOVICE A OKOLÍ

 

Obec Kořenov

 

Za zhlédnutí stojí rozhodně kostel v Příchovicích a kaplička v Tesařově. Pro vyžití ve večerních hodinách nebo za špatného počasí je možná návštěva bowlingu na Tesařově. V obci samotné je velká nabídka běžeckého a sjezdového lyžování. V létě je zde spousta cyklotras, na kterých se postupně vylepšuje značení a zvětšuje se jejich provozovaná délka – ve finále by to mělo být přes 200km značených tras (o lyžování i cyklotrasách najdete na stránkách IC Kořenov podrobné informace). Je zde také množství turistických značených tras, a protože mapový systém je v obci poměrně hustý, není se třeba obávat zbloudění.

 

Štěpánka

 

Jedno z turisticky nejzajímavějších míst v obci – rozhledna Štěpánka, leží v katastru obce Příchovice ve výši 959 m.n.m. Při dobrém počasí je rozhled do širokého okolí – jsou vidět celé Krkonoše spolu s nejvyšší horou ČR Sněžkou. Za opravdu dobré viditelnosti lze zahlédnout i Máchovo jezero, vidět je i Ralsko, dále Ještěd, část Lužických a celé Jizerské hory. Povídá se, že byla dříve za dobré viditelnosti vidět i Praha, ale to dnes těžko někdo může potvrdit.

 

Rozhledna Tanvaldský špičák

 

Se nachází nad Tanvaldem v nadmořské výšce 831 m.n.m. Samotná věž je vysoká 18 metrů s vyhlídkovou plošinou ve výšce 14 metrů. K výhledu je nutné vystoupat 69 schodů. K rozhledně na vrcholu Špičáku se pohodlně dostanete lanovkou z obce Jiřetín pod Bukovkou.

 

Osada Jizerka

 

Tato malebná, kdysi sklářská osada, se nachází až u samých hranic s Polskem. Určitě stojí za návštěvu pro svoji malebnost s dosud neposkvrněnou čistou přírodou a rašeliništi. V zimě nabízí Jizerka přímo ráj pro běžkaře – výborné je její spojení Jizerskou magistrálou se známým střediskem Bedřichov – pro zdatnější lyžaře krásný celodenní výlet. Před několika lety byl nově otevřen i turistický hraniční přechod Jizerka – Orle, který můžete využít k návštěvě našich severních sousedů v letních, ale i v zimních měsících.

 

Ozubnicová železnice

 

Výchozí bod – nádraží Kořenov. Při návštěvě Kořenova by žádný turista neměl vynechat návštěvu ozubnicové železnice Tanvald – Harrachov, která je v tomto ohledu raritou v ČR. Dnes již sice původní ozubnicové lokomotivy nahradily stroje s adhézním pohonem, ale projížďka po této trati stojí rozhodně za to.


Paseky nad Jizerou

 

Obec sousedící s Kořenovem v katastru Rejdic, známá především z Raisových Zapadlých vlastenců. Určitě stojí za návštěvu Krkonošské muzeum, za zhlédnutí stojí i zdejší kostel. V zimě je obec vyhlášeným střediskem sjezdového lyžování.

 

Harrachov

 

Známé horské rekreační středisko. Zde se nabízí prohlídka pivovaru spolu se sklářskou dílnou, kde z ochozu shlížíte přímo na výrobu foukaného skla. V Harrachově nabízí projížďku výletním vláčkem, který Vás vyveze až nahoru k můstkům, odkud je z vyhlídkové plošiny nádherný výhled na celý Harrachov. Dále zde můžete navštívit hornické muzeum.

 

Vlastivědné muzeum ve Vysokém nad Jizerou

 

Vývoj, výroba a užívání lyží na Vysocku od 19 století, pohyblivý betlém, malovaný nábytek, různé podoby Krakonoše, středověké sklářství,….

 

Mumlavské vodopády

 

Nacházejí se poblíž rekreačního střediska Harrachov, na řece Mumlava. Patří k nejvyhledávanějším turistickým cílům západní části Krkonošského Národního Parku. Mumlavský vodopád tvoří až 8 m vysoké stupňovitě uspořádané žulové bloky, u jejichž úpatí se nachází  tzv. Čertova oka. Mumlavský vodopád je nejbohatším vodopádem na vodu řítící se s hukotem po celé šířce koryta do hloubky přibližně 10 metrů.  Jde o prohlubně, které byly v žulovém podkladu vyhloubeny pohybem vody s kamínky.

 

Jablonec nad Nisou

 

Okresní město vzdálené od Příchovic asi 20km, proslulé především sklářským a bižuterním průmyslem. Ve městě se nachází plavecký bazén s dvěma tobogány a dalším množstvím vodních atrakcí – vhodný výlet v případě špatného počasí. Z Kořenova je do Jablonce nad Nisou velmi dobré autobusové spojení.

 

Liberec

 

Krajské město od Příchovic vzdálené cca 30km, z Kořenova s poměrně dobrým autobusovým nebo vlakovým spojením. Liberec nabízí výlet na Ještěd, jeden vodní bazén s tobogánem a množstvím dalších vodních atrakcí, dále Centrum Babylon, které mimo aquacentra nabízí spoustu dalších možností vyžití. Při návštěvě Liberce doporučujeme navštívit i zdejší ZOO, které patří mezi nejlepší v ČR a také velice pěknou botanickou zahradu.

 

Polsko

 

Poloha Kořenova sousedícího přímo s Polskem přímo nabádá k návštěvě jeho příhraničního horského rekreačního střediska Sklárská Poreba se spoustou malebných restaurací a obchůdků nebo vzdálenější Jelení Hory, která je zase proslulá hlavně možností levných nákupů, ať už na tržišti nebo přímo v Kamenných obchodech. Ze Sklárské Poreby je možno lanovkou navštívit horu Szrenica česky zvanou Jinonoš. K návštěvě Polska je nutno využít hraniční přechod Harrachov – Jakuszyce.