Tipy na výlet

Rozhledna Štěpánka

Štěpánka je nejstarší rozhlednou Jizerských hor, její stavba byla zahájena knížetem Camillem Rohanem roku 1847. V tomtéž roce probíhala dole v údolích stavba císařské Křkonošské silnice, jejímž nejvyšším patronem byl arcivévoda Stephan - Štěpán, který tehdy vystoupil na vrch Buchstein (dnes Hvězda).
Kníže Rohan kopec na jeho počest přejmenoval na Štěpánovu výšinu a zahájil zde stavbu rozhledny. 
Rozhlednu od knížete převzal Horský spolek a o 4 roky později byla dostavěná věž otevřena. Výhled z ní je opravdu krásný - kromě západních Krkonoš je odtud velice hezky vidět roztroušená zástavba horských chalup až k přehradě Souš a hora Jizera v pozadí, stejně jako i údolí Desné a Kamenice a další, podstatně vzdálenější krajina.
O Štěpánce se vypráví pověst, podle níž kníže Rohan stavbu zastavil na varování cikánky - hadačky, která mu předpověděla, že zemře brzy po dokončení věže. Roku 1892 byla rozhledna dokončena a kníže Rohan skutečně zemřel pár měsíců poté ...
Poblíž rozhledny tradičně stojí dřevěnný stánek s občerstvením, zajímavý je i kamenný stůl s lavicí u jejího vchodu. Za věží jsou trosky kamenného válečného kříže, který měl být údajně symbolickým místem zdejších nacistů za 2.světové války.

Mumlavské vodopády

Nacházejí se poblíž rekreačního střediska Harrachov, na řece Mumlava. Patří k nejvyhledávanějším turistickým cílům západní části Krkonošského Národního Parku. Mumlavský vodopád tvoří až 8 m vysoké stupňovitě uspořádané žulové bloky, u jejichž úpatí se nachází tzv. Čertova oka. Mumlavský vodopád je nejbohatším vodopádem na vodu řítící se s hukotem po celé šířce koryta do hloubky přibližně 10 metrů. Jde o prohlubně, které byly v žulovém podkladu vyhloubeny pohybem vody s kamínky. 

Trávníky - Železný brod

Poznávací okruh Trávníky Vás zavede do historického prostředí roubených a zděných staveb památkové zóny a památkové rezervace Trávníky. Představí se Vám řada památek lidové architektury, zděné klasicistní domy, pískovcové kašny...
Cesta nás provází mezi starými dřevěnými domky, jimž sice již doškové střechy chybějí, ale typická malá okénka a přilehlé zahrádky většinou zůstaly původní. Tato část města nazývaná Trávníky, si zachovala svůj starobylý podkrkonošský ráz. Uličky, které se zde křižují a rozvětvují, nás dovedou do zajímavých zákoutí. Na první pohled chudičké dřevěné domky mají každý svůj osobitý ráz a zvláštní krásu. 

Rozhledna Tanvaldský špičák

Se nachází nad Tanvaldem v nadmořské výšce 831 m.n.m. Samotná věž je vysoká 18 metrů s vyhlídkovou plošinou ve výšce 14 metrů. K výhledu je nutné vystoupat 69 schodů. K rozhledně na vrcholu Špičáku se pohodlně dostanete lanovkou z obce Jiřetín pod Bukovkou. 

Osada Jizerka

Tato malebná, kdysi sklářská osada, se nachází až u samých hranic s Polskem. Určitě stojí za návštěvu pro svoji malebnost s dosud neposkvrněnou čistou přírodou a rašeliništi. V zimě nabízí Jizerka přímo ráj pro běžkaře - výborné je její spojení Jizerskou magistrálou se známým střediskem Bedřichov - pro zdatnější lyžaře krásný celodenní výlet. Před několika lety byl nově otevřen i turistický hraniční přechod Jizerka - Orle, který můžete využít k návštěvě našich severních sousedů v letních, ale i v zimních měsících.

Muzeum výroby hraček

Chtěli byste se dozvědět více o historické výrobě dřevěných hraček? Nabízíme vám možnost exkurze výrobou s více než stodesetiletou tradicí. Prohlídka, během níž se seznámíte s celým výrobním procesem, trvá přibližně 50-60 minut. Na závěr exkurze si můžete naše výrobky zakoupit v podnikové prodejně. Pro zájemce o historii nabízíme prohlídku válečné výroby během let 1939 - 1945 a zájemci o sport mohou navštívit expozici věnovanou Rudolfu Burkertovi, prvnímu československému medailistovi zimních olympijských her.

Vzhledem ke zvýšenému zájmu doporučujeme exkurzi objednat předem. Pro neobjednané nejsme schopni při plné kapacitě zajistit okamžité zahájení prohlídky. Prohlídka probíhá ve výrobních prostorách se zvýšenou prašností. Pracovní doba ve výrobě končí v 14:30, v pátek v 14:00.

Kreativní dílny

V naší podnikové prodejně si můžete zakoupit kromě našich výrobků také sáček s různými dílky a v kreativních dílnách nechat popustit uzdu své fantazii a vyrobit si svoji vlastní hračku. Vstup do dílen je po zakoupení sáčku zdarma. Bližší informace na telefonech 721 843 020, 483 356 325 nebo na e-mailu exkurze@detoa.cz.

Vytvořte si webové stránky zdarma!